zıt renklerin uyumu

zıt renklerZıt kutuplar birbirini çeker…Bu sadece mıknatıslar için geçerlidir,ilişkiler üzerinde denemeyin…Geleneksel olan moda uzmanları, birbirinden uyumsuz ve zıt renklerin bir arada kullanılmaması gerektiğini söylerlerdi. Zıt renklerin, rahatsız edici, göz yorucu olduğu ve bizi rüküş yapacağı fikri, senelerce kafamıza kazındı. Fakat zamanın ve modanın değişmeye başlamasıyla, tasarımcıların ilgi çekmek, cüretkar ve cesur olmak adına, bolca birbiriyle uyumsuz ve zıt rengi bir arada kullanmaya başladığını görüyoruz. Durum böyle olunca, zıt renklerin uyumu da artık tercih edilen bir stil olmaya başladı. Peki, bu zıt renkleri bir arada kullanarak, nasıl şık görünebilir? Kısacası bu uyumsuzluktan, nasıl bir uyum yaratabiliriz? İşte bunun için birkaç tavsiye;

Desenler

Çatışan renkleri bir arada kullanacaksanız, kullandığınız parçaların desensiz veya büyük desenli olmasına dikkat edin. Mesela; kırmızı ve pembenin bir arada kullanıldığı bir elbise tercih ettiyseniz, elbisenin desenleri büyük ve geometrik olmalıdır. Küçük desenler, çatışan renklerin üzerinde sadece göz kalabalığı yaparlar.

Takılar

Uyumsuz renkleri bir arada kullanacaksanız, takılarınızı mutlaka sade tutmanız gerekir. Özellikle pırlanta, elmas veya taşlı takılar tercih etmemeniz veya bu taşları en aza indirgemeniz şık görünmeniz açısından önemlidir. Bu taşlar yerine, çatışan renklerle süreklilik hissi verecek olan büyük, kalın bileklikler, büyük kolyeler veya küpeler tercih edin.

Siyah renk

Zıt renkleri, siyah renk ile ayırabilirsiniz. Kırmızı ve pembe renkleri bir arada tercih edecekseniz, pembe bir tişört ile siyah pantolon giyerek, bu kıyafeti kırmızı ayakkabılar, kırmızı bir kemer ve kırmışı bir şal ile birleştirebilirsiniz. Eğer renkleri karıştırmaktan çekiniyorsanız, araya ekleyeceğiniz, bir parça siyah her zaman kurtarıcınız olacaktır.

Parlak renkler

Pastel renklerdense, daha parlak renkleri birleştirmeye çalışın. Pastel renkler, daha nötr renkler oldukları için, gözlerin bu renkleri birbirinden ayırt etmeleri zor olabilir. Birbiriyle çatışan pastelleri birleştirdiğiniz takdirde, üzerinizdeki kıyafetler, yıkanırken yanlışlıkla birbirlerini boyamış izlenimi yaratabilirler. Canlı renkler ise keskin çizgilerle birbirlerinden ayrılacakları için, daha hoş bir görüntü elde etmenizi sağlayacaklardır.

Bütünlük

Evden çıkmadan, tek seferde tüm görüntünüze bir göz atın. Eğer, aynaya baktığınıza sadece belden yukarınız gözünüze takılıyor ve belden aşağınız ilgi çekmiyorsa, bir yerlerde yanlış yaptınız demektir. Bundan dolayı, mutlaka son halinizi gözden geçirin ve gözleriniz, kıyafetinizi bir bütün olarak algılayana kadar, başka seçenekler denemekten çekinmeyin.

 

Zıt renkleri bir arada kullanmak cesaret ister, siz de biraz deneme yaparak, kendinize en yakışan renkleri ve tarzı bulabilir ve uyumsuzluktan, uyum yaratabilirsiniz.

Yorum Yazın